reklama

Kam s odpadom po výstavbe námestia? Šup s ním rovno za dedinu!

Aspoň tak si to predstavujú v obci Kráľová nad Váhom. Vítam vás v ďalšej časti môjho sprievodcu po malebných obciach juhozápadného Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako v mnohých obciach na Slovensku, aj v okolí Kráľovej nad Váhom majú niekoľko skládok odpadu. Na nasledujúcej fotke je jedna z nich v roku 2011. Skládka vyzerá neškodne, pretože je zarastená vegetáciou a aj v skutočnosti obsahuje menej škodlivý odpad - rastlinný, zeminu a stavebný. K tomu občas nejaký ten akumulátor, obrazovka z televízora a niekoľko kanistrov s olejom, teda nič čo by sa odlišovalo od toho, čo máte za tou svojou dedinou alebo mestom. Za skládkou je niekoľko metrov hlboký svah, ktorý tiež slúžil ako smetisko. Fotografie týchto detailov sa mi nezachovali, ale ponúknem vám iné, nie menej zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
november 2011
november 2011 (zdroj: Ľ. Patek)

V roku 2012 sa na lokalite začalo niečo diať; spočiatku to vyzeralo, že niekto v obci si vstúpil do svedomia a skládku odpratal:

október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

Ale tomu by neuverilo ani malé dieťa, také veci sa predsa v tomto kraji nerobia. Prečo by niekto skládku odpratával, keď sa dá nahrnúť dolu svahom (a zároveň zabiť aj druhú muchu - zasypať menšie skládky komunálneho odpadu, ktoré boli na svahu)?

október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

Pohľad z opačnej strany:

október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

Po dôvode tohoto "upratovania" nebolo treba dlho pátrať - obec začala rekonštruovať námestie. Nie že by to bolo potrebné, ale viete ako to chodí - nejako treba získať body do nasledujúcich volieb. No a nekúpte to, keď to ponúkajú za necelých tristo tisíc, vrátane šesťdesiatich ôsmich lámp, vyše 700 kríkov a krásnej betónovej plochy; občania sú zaiste od radosti celí bez seba, ako na nej budú organizovať rôzne verejné schôdze a zasadnutia. A nakoniec to ani netreba celé platiť, väčšinu zacvakajú tí členovia EÚ, ktorým sa prebytočné peniaze len tak sypú z vrecák...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
výstavba námestia - október 2012
výstavba námestia - október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

A tak skládka za dedinou postupne začala znova nadobúdať svoje pôvodné kypré tvary. Nikoho asi neprekvapí, že v odpade sa objavili zvyšky betónových stĺpikov, obrubníkov, či celé kríky zo starého námestia.

október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)
október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

Ďalšie skládky sa začali objavovať aj dolu pri vode. Touto bola zasypaná jama, ktorá vznikla pri vojenskom cvičení a obyvatelia ju predtým zasypávali komunálnym a stavebným odpadom. Dočasne slúžila ako dráha pre motorkárov, ale neskôr bola zemina buď odplavená pri vyššom stave vody, alebo sa len tak "stratila" v štrkovo-pieskovom podloží - až vznikla nová jama, do ktorej obyvatelia znova navážali odpad. Jama bola po poslednom vojenskom cvičení znova zarovnaná, ale dá sa predpokladať, že do jari na jej mieste vznikne nový priestor na ukladanie odpadu. V obci sa chystajú rekonštruovať kultúrny dom, takže o materiál nebude núdza - a vy sa môžete tešiť na ďalší článok...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
október 2012
október 2012 (zdroj: Ľ. Patek)

Skládky, ktoré vznikli počas výstavby námestia opustíme, poďme sa teraz pozrieť do dediny. V dedine bol kedysi močiar. Močiar bolo treba zlikvidovať, veď niekde treba stavať - a tak ho obyvatelia postupne vysušili. Použili na to jednoduchú, lacnú a pri tom účinnú technológiu - začali ho zavážať odpadom a po niekoľkoročnej drine sa z močiara stali stavebné pozemky. To, čo vidíte na nasledujúcich fotografiách, nie je to pôvodné smetisko, ktorým bol zasypaný močiar, ale čisto nové, ešte nepoškvrnené vegetáciou (platí pre rok 2011) na povrchu toho pôvodného.

Obrázok blogu
(zdroj: Ľ. Patek)
Obrázok blogu
(zdroj: Ľ. Patek)
Obrázok blogu
(zdroj: Ľ. Patek)

Z dôvodu objektivity pripájam aj fotky z roka 2014, na ktorých vidno výsledky práce miestneho starostu aj štátnych orgánov: všimnite si, že na okrajoch smetiska už pribudli novostavby a skládky čiastočne zarástli vegetáciou. Aj v roku 2014 tam bol rovnaký odpad, ako v roku 2011 - ale detailami rozbitých televízorov, či pneumatík vytŕčajúcich z buriny vás obťažovať nebudem. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
močiar 2014
močiar 2014 (zdroj: Ľ. Patek)
močiar 2014
močiar 2014 (zdroj: Ľ. Patek)

Som presvedčený, že ste slušne vychovaní a nepozeráte ľuďom cez plot do dvorov, ale keď tam je taká diera ako v tomto, ktorý je kúsok od močiarosmetiska, môžete:

vo dvore
vo dvore (zdroj: Ľ. Patek)

Tak, a sme na konci dnešného výletu. Obvyklými rečami o tom, že skládky som už v roku 2011 ohlásil Obvodnému úradu životného prostredia, že ten na to kašle dodnes, že na nezákonný postup úradu som upozornil okresnú prokuratúru aj Ministerstvo životného prostredia, vás dnes obťažovať nebudem. Snáď len toľko, že úrady moje podnety ignorovali rovnako, ako v prípade skládok v TopoľniciŠintave, Tomášikove, Horných Salibách a mnohých a mnohých ďalších. Úradníci sa neobťažovali ani len vykonať obhliadku miesta, na ktorej by zhotovili fotografie - jednoduchšie bolo napísať, že na piatich lokalitách, ktoré som ohlásil v jednom z podnetov, sa nenašli žiadne skládky odpadu. Úradníci si ani nevšimli, že v piatich prílohách podnetu som neohlasoval päť lokalít, ale približne o dvadsať viac (a to som oznamoval len také, na ktorých bolo aspoň 1 m3 odpadu, čo je asi objem sídliskového kontajnera); skládka pri Váhu bola jedna z nich, skládky na území močiara som ohlasoval inokedy (s rovnakým výsledkom).

Aby ste si nemysleli, že takými prkotinami, ako trocha smetí za dedinou sa zaoberám len ja, pozrite si, ako vyzerá okolie Kráľovej na mape aplikácie TrashOut, ktorá slúži na zber údajov o skládkach - je tam niekoľko desiatok skládok ohlásených obyvateľmi obce, j a som tam nepridal ani jednu (pretože viem, že o skládkach z TrashOut sa úrady vôbec nedozvedia - a ak by aj, nezaujíma ich to). 

Skládky v okolí Kráľovej nad Váhom
Skládky v okolí Kráľovej nad Váhom (zdroj: Google, Trashout)

Lúčim sa s vami fotografiou námestia z roka 2014. Prvý čitateľ, ktorý na ňom napočíta 735 nových kríkov, ako sa píše v rozpočte, má u mňa pivo. Prosím vyznačiť a očíslovať.

námestie v roku 2014
námestie v roku 2014 (zdroj: Ľ. Patek)

A pripájam aj fotografiu večerného námestia. Nie je na nej síce vidno všetkých 68 lámp, ale aj tak ten pohľad stojí za to. Ak pôjdete večer okolo, nezabudnite si zobrať slnečné okuliare.

námestie 2014
námestie 2014 (zdroj: Ľ. Patek)

Za to, že som mohol napísať tento článok, by som sa chcel poďakovať starostovi Kráľovej nad Váhom Ferencovi Bergendimu a tiež obyvateľom tejto obce, ktorí (okrem toho, že tvrdo pracujú na vytváraní skládok v okolí obce aj v obci) svojho starostu pravidelne podporujú vo voľbách už od roku 2002 a svoju vďačnosť mu vyjadrujú aj tým, že mu za výkon funkcie platia takmer dve tisícky mesačne (od januára 2011 do marca 2014 mu zaplatili 97 902 eur). Ďakujem mu aj za to, že možno budem mať tému na ďalší článok - podľa najnovších informácií starosta obce podpísal zmluvu na rekonštrukciu fasády kultúrneho domu (za smiešnych dvesto tisíc - no kto by už len toto nebral?) To sa bude zasadať, v kulturáku s novou fasádou! 

Zo svojho poďakovania nemôžem vynechať ani zásluhy štátnych úradníkov - nemalú zásluhu na článku majú aj prednostky OÚŽP Šaľa Ingrid Černáková a Petronela Vižďáková (jednej ste platili, druhej platíte zhruba tisícku mesačne), ku ktorým sa od roku 2012 pripojil aj prednosta OÚ Šaľa Drahomír Maron, ktorému za jeho (ne)činnosť platíte mesačne symbolických 1500 eur. Ministra som sa radšej nepýtal, aby vás pri čítaní náhodou nevykotilo zo stoličky. Bez ich vytrvalej ignorancie mojich podnetov a zákona by som musel písať o niečom inom.

Odkazy a zdroje:

Môžete si pozrieť ďalšie fotky z výsadby námestia (prečo je na nich vysadeného viac betónu, ako rastlín, sa ma nepýtajte), alebo fotky z rekonštrukcie na stránke obce; pozrite si na nich porovnanie pôvodného a nového námestia. Počet kríkov a lámp nájdete tu: http://www.ezmluvy.sk/zmluva/672424

P.S.

Neviem, komu (alebo čomu) mám poďakovať za tie v polovici, či dokonca hneď na začiatku zalomené riadky (v tomto článku sú najmä v posledných odsekoch). Už niekoľkokrát som to opravoval, ale stále mi pribúdajú zalomenia na nových miestach. Administrátorov blogu som na to upozorňoval, ale reagovali podobne ako štátne orgány spomenuté v tomto článku (nijako). Slovo "ja" rozdelené v strede na dve časti (takáto zvrhlosť by snáď nenapadla ani úradníka na začiatku jeho (zaiste vysoko odbornej) kariéry, teda ešte pred získaním bakalárskeho titulu) som spájal najmenej trikrát. Čitateľom sa ospravedlňujem, ale nie som schopný to odstrániť. Dúfam, že za túto poznámočku so mnou administrátori nespravia to, čo by so mnou najradšej spravili štátni a miestni úradníci v okruhu najmenej 50 km od môjho bydliska...

Ľubomír Patek

Ľubomír Patek

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Veľa toho o sebe nenahovorí. Zoznam autorových rubrík:  e-gov po slovenskyČo v bedekroch nenájdeteInfozákonSúkromnéNezaradenéTož bordel

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu