Tomášikovo

Autor: Ľubomír Patek | 17.3.2014 o 18:15 | (upravené 18.3.2014 o 8:39) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  1391x

Aj dnes vám ukážem to, čo by vám žiaden turistický sprievodca neukázal, ani ak by nejaký o tejto obci existoval. Tí, čo ste so mnou boli minulý a predminulý týždeň v Horných Salibách, sem trafíte ľahko - dnes pôjdeme len do susednej obce, do Tomášikova.

Vodný mlyn v TomášikoveVodný mlyn v TomášikoveĽubomír Patek

Že v obci Tomášikovo nájdete jeden z posledných vodných mlynov na Malom Dunaji, alebo že je v obci relatívne zachovalý kaštieľ s pekným a udržiavaným parkom ste si už zaiste zistili z webových stránok obce. Tí z vás, ktorí na stránkach pobudli dlhšie, zistili aj to, koľko sa obci podarilo postaviť bytov pre nových voličov, koľko postavila eurochodníkov, alebo že sa jej podarilo za necelých 80 000 eur zariadiť prečistenie obecnej studne.

Ja som vám ale sľúbil, že na prehliadke uvidíte veci, ktoré v turistických sprievodcoch nenájdete, tak sa teda poďme pozrieť do chotára obce.

Najprv pôjdeme po poľnej ceste smerom k Malému Dunaju, k lokalite s názvom Vinosady. Je to bývalý vinohrad, ktorý však medzičasom zmenil svoju funkciu. Keďže leží na piesočnatej pôde, najprv z neho začali obyvatelia ťažiť piesok.

jama.jpg

Pri ťažbe však vznikli terénne nerovnosti, ktoré bolo potrebné nejakým spôsobom vyrovnať. Tí, čo ste so mnou boli na predchádzajúcich prehliadkach už asi tušíte, akým spôsobom sa s problémom vyrovnali v Tomášikove.

nahrnute.jpg

Ako vidíte, aj obyvatelia Tomášikova použili v tomto kraji štandardné, desaťročiami overené a spoľahlivé riešenie.

rury.jpg

Obci sa v posledných rokoch celkom darilo v získavaní eurofondov a tak v nej prebieha intenzívna výstavba.

novekopy.jpg

tehly.jpg

druha_strana.jpg

smeti1.jpg

kraj.jpg

Zatiaľ sme šli len po obvode miestnej atrakcie, poďme sa teraz pozrieť dnu:

jamaazbest.jpg

zadomami.jpg

Áno, to čo vidíte na predchádzajúcej fotografii v pozadí, to sú rodinné domy. A bývajú v nich ľudia. Dva z nich hraničia plotmi priamo s atrakciou, ostatné sú na druhej strane cesty. Ak ste sa unavili, môžete sa osviežiť v miestnom jazierku.

jazierko.jpg

Vďaka zeleni vám možno ani nebude prekážať, že jazierko je priamo uprostred atrakcie. Ešte pohľad na cestu pri rodinných domoch

pridomoch.jpg

a sme na konci dnešnej hlavnej atrakcie. Ak ste tak nespravili doteraz, je najvyšší čas zbaviť sa zbytočnej záťaže. Dnes už na to veľa príležitostí nebude.

auto_zdialky.jpg

Ťažko si spraviť predstavu o celej atrakcii z niekoľkých fotografií a tak - aj keď som spočiatku vďaka mojej nesmelosti trocha váhal - nakoniec som sa predsa len odhodlal a poprosil kvôli vám pilota okololetiaceho satelitu o jeden záber celej dnešnej atrakcie, ktorá má mimochodom rozlohu päť hektárov:

tomasikovo_sat.png

Ak sa ešte chcete aj sami trocha popozrerať po okolí, môžete to skúsiť tadiaľto.

Jednu atrakciu by sme mali za sebou a tak sa môžeme vydať k ďalšiemu cieľu, chránenému Tomášikovskému presypu. Tí, čo prišli na Tatrovkách, si tu môžu trocha zajazdiť,

presyp_kolaje.jpg

ostatní sa môžu pokochať okolitou prírodou

presyp_so.jpg

presyp_so_detail.jpg

a pred cestou domov načerpať sily v tieni pod stromom.

presyp_pod_stromami.jpg

Ale slnko už pomaly zapadá, tak na rozlúčku ešte jeden pohľad na dedinu

pohlad_dedina.jpg

a môžete sa tešiť na náš ďalší spoločný výlet.

 

Ak by ste šli niekedy sami, od presypu sa môžete vydať napríklad aj k tomu vodnému mlynu, pozrieť si ďalšiu chránenú prírodnú pamiatku v obci - park pri kaštieli, a ak sa vám páčilo, zastavte sa na Obecnom úrade na slovíčko so starostom, ktorému sa môžete poďakovať za skvelé zážitky z prehiadky obce a jej okolia. A nezabudnite mu popritom pogratulovať k získaniu pamätnej medaily predsedu Trnavského samosprávneho kraja za rozvoj obecnej samosprávy.

Poďakovanie:
Aj dnes by som sa chcel poďakovať všetkým, bez pomoci ktorých by tento článok nemohol vzniknúť. Okrem obyvateľov obce Tomášikovo a okolitých obcí, ktorí sa o jeho vznik pričinili svojou aktivitou, patrí moja vďaka hlavne pracovníkom Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorí za to, čo ste videli, uložili obci symbolickú pokutu vo výške 1000 Eur, ale nemalú zásluhu na vzniku článku majú aj pracovníci a prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Galante (dnes Okresný úrad), policajné hliadky, ktoré pri svojich pravidelných výhliadkových jazdách po okolí dohliadajú na to, aby sa trestnej činnosti prebiehajúcej na lokalite darilo, a nerád by som zabudol na zásluhu Ministerstva životného prostredia SR a jeho šéfa, ktorí vytrvalo ignorujú podnety od občanov, či občianskych združení upozorňujúce na nečinnosť, či rovno protizákonnú činnosť orgánov zriadených na to, aby sa podieľali na ochrane životného prostredia.

 

Na záver niekoľko údajov o obci:

Starosta obce: Bc. Zoltán Horváth

Email: starosta@tomasikovo.sk

Tel.: 031 7855 231, 031 7855 284

Zástupca starostu: "Túto stránku nemôžeš navštíviť"

Web: http://www.tomasikovo.sk

Počet obyvateľov: 1630

 

Poznámka:
Po napísaní článku som sa dozvedel, že menšia lokalita (Tomášikovský presyp) by už mala byť vyčistená.

 

Zdroje:

faktúra za prepláchnutie studne

podpora envirofondu na studňu

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?